Ana Sayfa » , , , , » Rus askerlerinin havalimanını ele geçirdiği iddia edildi

Rus askerlerinin havalimanını ele geçirdiği iddia edildi

Yazar Blogspot on 28 Şubat 2014 Cuma | 04:38

Rus ordusunun Kırım yarımadasındaki önemli havalimanlarında kontrolü ele geçirdiği iddia edildi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Akmescit’teki (Simferopol) havaalanının askeri üniforma giyen silahlı kişiler tarafından işgal edilmesi üzerine Atlasjat Hava Yolları’nın KK 8003 sefer sayılı İstanbul-Simferepol uçağı inmeden havadan geri döndü.
Flaş bir gelişmeyi de Rus İnterfax haber ajansı duyurdu. Rus askerleri, Sivastopol limanı sınırında...Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Kırım Özerk  Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit'teki (Simferopol) havaalanının işgal edilmesini "Rusya'nın silahlı işgali" olarak değerlendirdiklerini belirtti. 

Avakov, sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Belbek  (Sivastopol) Havaalanı'nın Rusya filosuna bağlı askerler tarafından bloke  edildiğini ve havaalanının içerisinde Ukrayna asker ve sınır görevlilerinin  bulunduğunu belirterek, dışarıda da herhangi bir belgesi olmayan, kamuflajlı ve  silahlı kişilerin bulunduğunu ifade etti. 
Avakov, şimdilik herhangi  bir silahlı çatışmanın yaşanmadığını ifade etti. 
"Rusya silahlı kuvvetlerine ait kişiler" 
 01.30 sıralarında her hangi bir belgesi olmayan, kamuflajlı  ve silahlı 119 askerin birkaç kamyonla havaalanı binasına girerek, oradaki  restorana yerleştiğini vurgulayan Avakov, söz konusu kişilerin Rusya silahlı  kuvvetlerine ait olduklarını gizlemediğini aktardı. 
İşgalci kişilerin havaalanının çalışmasına karışmadan gözetleme  yaptığını belirten Avakov, tedbirlerini artıran Ukrayna iç kuvvetler ve emniyet  birimlerinin, düzenli askeri güçlere karşı direnmesinin mümkün olmayacağına  dikkati çekti. 
 Avakov, "Bu olanları silahlı bir işgal olarak değerlendiriyorum. Tüm  uluslararası anlaşmalar ve normlara aykırı. Bu, egemen bir devletin topraklarında  kan dökülmesine doğrudan silahlı provokasyondur. Şu anda herhangi bir silahlı  çatışma yokken, diplomatlar konuşmalı" değerlendirmesinde bulundu. 
HAVALİMANINI ELE GEÇİREN 'BERKUT' MU
Havaalanını işgal edenlerin, Kiev'deki gösterilerde 80'den fazla  kişinin ölümüne neden oldukları gerekçesiyleyeni yönetim tarafından dağıtılan ve  "Berkut" olarak adlandırılan özel polis birimi olduğu da belirtiliyor.  Sovyet dönemindeki özel birliklerin devamı olarak gösterilen Berkut  polis birliği, 1992 yılında organize suçlarla mücadele amacıyla kurulsa da  zamanla yetki alanı genişletilerek her türlü toplumsal olayda kullanılmaya  başlandı. Geçen yıl kasım ayında başlayan hükümet karşıtı protestolarda  kalabalıkları dağıtmak için bu özel birlik etkili bir şekilde kullanılmıştı. Zamanla polis şiddetiyle eşanlama gelen 4 bin kişilik bu özel birlik,  eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in azledilmesinden sonra kurulan geçici  hükümet tarafından lağvedildi. 
RUS HELİKOPTERLERİ KIRIM YARIMADASINDA İDDİASI
Rus İnterfax haber ajansı ise flaş bir haber geçti. Rus askeri helikopterleri kırım yarımadasında. Rus askeri Sivastopol limanı sınında konuşlandı.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Ana Sayfa | Reklam Ver |İletişim
Copyright © 2013. Türkiye Haberleri,Siyaset,Ekonomi,Yerel Seçimler,Spor - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..